Oczyszczacz powietrza- co musisz wiedzieć przed zakupem?

Powietrze jakim obecnie oddychamy zawiera dużo smogu, pyłków, alergenów i zanieczyszczeń. Wachlarz chorób do jakich przyczynia się zanieczyszczenie powietrza jest bardzo szeroki.

Powoduje to u nas różnego rodzaju alergie i choroby układu oddechowego, ma wpływ na układ krwionośny i nerwowy. W ostatnich latach na rynku polskim pokazały się różnego rodzaju oczyszczacze powietrza, które zapewniają czyste i zdrowe powietrze. Oczyszczacze to urządzenia z wentylatorem i układami filtrów.

 

Na co zwrócić uwagę przy zakupie takiego urządzenia?

 

W domach spędzamy 90% naszego życia dlatego warto postarać się o oczyszczacz powietrza . W powietrzu znajdują się roztocza, alergeny, wirusy, bakterie i  kurz a taki oczyszczacz dobrze dobrany zapewni nam zdrowe czyste powietrze. Najważniejsze jest aby zwrócić uwagę na szybkość filtrowania powietrza, procent zatrzymywanych zanieczyszczeń oraz zdolność do pochłaniania jak najmniejszych pyłków przez dany oczyszczacz. Przy doborze urządzenia zwróćmy również uwagę na pobór mocy czyli jak dużo zużywa energii, pobór nie powinien przekraczać 50 W. Ważna jest również cicha praca tego oczyszczacza, bo przecież będziemy go używać w domu. Zbyt głośna praca urządzenia będzie wprowadzała dyskomfort w nasze codzienne życie. Optymalny poziom głośności nie powinien przekraczać 30 dB. Filtr znajdujący się w oczyszczaczu jest jego naważniejszym elementem i to on decyduje o skuteczności oczyszczania. Dobre są filtry wykonane  ze spiekanego szkła tzw. filtry HEPA, które są zdolne do wyłapywania 99,97 proc. cząsteczek większych niż 0,3 µm.

 

Jaki powinien być dobry oczyszczacz?

 

Dobrze dobrany  oczyszczacz powinien w ciągu godziny swojej pracy przefiltrować trzy razy powietrze znajdujące się w danym pomieszczeniu. Oczyszczacze powinny usunąć z mieszkania nie tylko zapachy żywności czy dymu ale również około 100% zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu. Już po kilku godzinach pracy takiego urządzenia powinniśmy wyczuć różnicę w powietrzu. Niektóre odświeżacze wyposażone są dodatkowo w funkcję jonizacji lub nawilżania powietrza. Bardzo pomocne są one w przypadku pomieszczeń suchych ale również w takich gdzie używa się dużo sprzętu elektronicznego.