Dlaczego uważam, że mieszkania 80m2+ będą przyszłością?

Rynek nieruchomości w Polsce rozkwita od lat. Jeszcze nigdy nie zaliczył, w przeciwieństwie do rynku Amerykańskiego, porządnego spadku. Od lat zastanawiam się, czy moment kryzysu przyjdzie i do nas. W końcu przyrost naturalny spada, bloki wytrzymują średnio 70, domy nawet i 200 lat. Wszystko się starzeje, a równocześnie rosnące inwestycje sektora prywatnego napędzają ceny. Polacy zamiast inwestować w internet, giełdę, wolą trzymać się utartych szlaków. Inwestycja w nieruchomości pod wynajem zyskała nawet miano „lepszej od lokat”. Tak jakby sektor był 1) totalnie pozbawiony ryzyka spadku, czy pożaru itd. 2) utraty wartości lokalizacji w której się znajduje 3) 200 innym czynnikom. Według mnie tylko najlepsi, wytrwali, wyedukowani oraz cierpliwi inwestorzy, którzy zawsze trzymają rękę na pulsie – mogą z tego biznesu wyciągnąć dwu-krotność wartości mieszkania po 10 latach.

Dziś postaram się przekazać w pigułce kawałek moich spostrzeżeń, dlaczego warto kupować większe mieszkania pod wynajem i oszukać grę! Zapraszam!

Rośnie trend na skalę globalną

Na wsiach, w mniejszych miastach takich jak Nowy Sącz, każdy, kto mieszka na +100 m2 powie wam, że warto. O tyle sytuacja sprzyja tam osobom mieszkającym, ponieważ koszta najmu są bardzo niskie, zaś dużo osób mieszka w domu po rodzicach, ewentualnie w nich dorastało itd. Luksus jakim jest większy metraż doceniany jest coraz szybciej na całym świecie. W Niemczech mieszkania o małych metrażach w starych blokach nie kwapią się zbyt dobrą opinią. Tworzą się tam slumsy, czyli w europejskiej rzeczywistości – blokowiska osób, które zarabiają najniższą krajową – głównie emigranci i osoby z ubogich wsi.

Taki klimat nie sprzyja wzrostowi cen mieszkań, który szacowany jest na 5% w skali 10 lat (co jest lekką przesadą i w przyszłości pewnie osiągnie skalę 1-2%). Automatycznie takowe mieszkania będą służyły za „przejściowe”, budynki szybko zniszczeją, zaś My możliwe, że będziemy mieć problem z lokatorami.

Kupuj mieszkania 80m2+

Dla mnie, obserwującego rynek zachodni – metraż 50m2 przypomina kawalerkę. Korzystaj z okazji dopóki mieszkania 80m2 są bardzo tanie i kup ich jak najwięcej! Na sam koniec mojej wypowiedzi przytoczę cytat drugiego najbogatszego człowieka na świecie

Cena jest tym, co płacisz.

Wartość jest tym, co otrzymujesz. ~Warren Buffett