Koszta budowy o których zapomniałeś!

Podejmując decyzję o budowie domu musimy liczyć się z wysokimi kosztami. Decydujemy się wówczas na kredyt albo postanawiamy wybudować dom z własnych oszczędności. Zanim kupimy projekt budynku i zaczniemy załatwiać pozwolenie na budowę, warto zrobić kosztorys, który pozwoli oszacować wydatki na budowę domu.Wybór projektu ma duży wpływ na końcową sumę kosztów budowy budynku. Podliczając wydatki należy wziąć pod uwagę zagospodarowanie terenu, drogę, rodzaj ogrodzenia, koszty podłączenia pradu, wody i gazu do budynku.

Wybór wykonawcy będzie miał duży wpływ na cenę budowy. Warto poświecić trochę czasu i wybrać najlepszą z ofert zebranych z kilku firm znajdujących się w okolicy. Nigdy nie należy akceptować pierwszej oferty. Po zebraniu ofert i opini o tych firmach można podjąć decyzję o wyborze brygady do budowy naszego domu.
Na koszty budowy duży wpływ oprócz wykonawcy i materiałów budowlanych mają koszty zwiazane z przygotowaniem dokumentacji potrzebnej do rozpoczęcia prac budowlanych. Doliczyć do nich musimy również koszty nadzoru budowlanego.

Na początku budowy najlepiej zaopatrzyć się w odpowiednie materiały biurowe, segregatory i teczki do przechowywania dokumentów.Bardzo łatwo można je zakupić przez internet zaoszczedzając w ten sposób czas i pieniądze. Dokumenty potrzebne do odbioru budynku musimy gromadzić już na etapie budowania. Są to odbiory częściowe wykonanych prac.

Po zakończeniu prac na budowie, musimy załatwić odbiór.

Jeżeli chcemy w nim legalnie zamieszkać.Odbiór domu jednorodzinnego jest konieczny. Zakończenie budowy wymaga zgromadzenia przez nas kilkunastu dokumentów i złożenia ich w odpowiednich instytucjach. Wiąze się to z dużymi kosztami. Dużym wydatkiem jest również inwentaryzacja geodezyjna, powykonawcza.
Aby nasza budowa kosztowała jak najmniej musimy dobrze wykonać kosztorys a przede wszystkim na każdym etapie budowy szukać oszczędności.